Na stronie trwają prace techniczne.

Już wkrótce udostępnimy Państwu zaktualizowaną wersję portalu Obywateli Kultury. Za utrudnienia przepraszamy i przypominamy jednocześnie, że przez cały czas istnieje możliwość podpisania się pod poniższym listem OK. W tym celu prosimy o przesłanie wiadomości email pod adresem:

obywatele.kultury@gmail.com

List Obywateli Kultury
w sprawie mediów publicznych

Od pierwszego listu, jaki wystosowaliśmy do Pani Premier w sprawie mediów publicznych i nieprawidłowości wyboru członków zarządu TVP, sygnowanego przez Obywateli Kultury, Obywateli Nauki, organizacje pozarządowe oraz kilkuset najwybitniejszych polskich twórców, naukowców i działaczy społecznych, minęły dwa gorące tygodnie. Wydaje nam się, że rząd ani jego ministrowie nie powinni lekceważyć głosu obywatelskiego zaniepokojenia sygnatariuszy listu, więc tym razem nasz list traktujemy jako otwarty i publikujemy w mediach i zwracamy się z prośbą do wszystkich o podpisywanie przesyłając email z wizytówką pod adresem: obywatele.kultury@gmail.com.

Warszawa, 2 czerwca 2015

Szanowna Pani
EWA KOPACZ
Prezes Rady Ministrów

Szanowna Pani Premier,

Telewizja Polska, na której budżet składają się płacący abonament obywatele, jest dobrem wspólnym i nie może być własnością partii politycznych, a taka praktyka utrzymuje się od wielu lat. W podpisanym przez premiera Tuska cztery lata temu Pakcie dla Kultury rząd zobowiązał się do jej odpolitycznienia i jest to jedyny nietknięty punkt tego porozumienia z obywatelami.

Kolejny skandaliczny przykład zawłaszczenia przez polityków telewizji to sposób, w jaki Rada Nadzorcza TVP SA przeprowadziła niejawny etap konkursu na prezesa i zarząd TVP nie dopuszczając do udziału w konkursie kandydatów o wysokich kompetencjach merytorycznych, którzy nie reprezentowali interesów partyjnych. Obserwujemy też z zaniepokojeniem łamanie wolności słowa i dostępu do informacji w kolejnym – jawnym już z nazwy jedynie – etapie konkursu. To są przejawy arogancji władz politycznych, które przestały liczyć się z opinią publiczną i nie ukrywają już nawet swoich intencji.

Pomijając kryterium przyzwoitości trzeba stwierdzić, że ponowny wybór władz TVP z klucza partyjnego nie służy nikomu: ani społeczeństwu, ani rządzącym politykom, ani samej telewizji publicznej. Podczas wyborów prezydenckich Pan Prezydent miał po swojej stronie nieograniczoną życzliwość większości mediów, co nie zagwarantowało mu zwycięstwa. Naiwnością polityczną jest w czasach Internetu sądzić, że zawłaszczenie mediów publicznych zapewni koalicji rządzącej dobry wynik w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Stanie się wręcz przeciwnie, jeśli bulwersująca sytuacja związana z kolejną próbą całkowitego upolitycznienia mediów publicznych nie zostanie w sposób szybki i zdecydowany rozwiązana zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Pani Premier,

Domagamy się odwołania w trybie natychmiastowym skompromitowanych pełnomocników Ministra Skarbu oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radzie Nadzorczej TVP SA.

Oczekujemy od Pani podjęcia natychmiastowych działań w kwestii realizacji Paktu dla Kultury w części dotyczącej mediów publicznych i stworzenia prawnych gwarancji misji mediów publicznych.

Apelujemy do wszystkich polityków: Politycy, oddajcie obywatelom media publiczne!

Obywatele Kultury, Obywatele Nauki

  1. Edwin Bendyk, dziennikarz i działacz społeczny
  2. Piotr Bentkowski, biolog i działacz społeczny
  3. Jacek Bromski, reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich
  4. Beata Chmiel, menedżerka kultury, współprzewodnicząca Zespołu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM
  5. Anna Czekanowicz, menedżerka kultury, Gdańsk
  6. Ryszard Czapara, wydawca, Poznań
  7. Przemysław Czapliński, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań
  8. Weronika Czyżewska, działaczka społeczna
  9. Maciej Englert, reżyser teatralny, prezes Unii Polskich Teatrów
  10. Robert Firmhofer, animator nauki, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  11. Alina Gałązka, działaczka społeczna
  12. Agata Grenda, dyrektor Departamentu Kultury Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego
  13. Marcin Grynberg, biochemik, Polska Akademia Nauk
  14. Janusz Grzelak, psycholog, profesor nauk humanistycznych
  15. Agnieszka Holland, reżyserka, Gildia Reżyserów Polskich
  16. Krzysztof Knittel, kompozytor, Polska Rada Muzyki
  17. Jerzy Kornowicz, kompozytor, prezes Związku Kompozytorów Polskich i Kreatywnej Polski
  18. Roman Kubicki, filozof i teoretyk sztuki. profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  19. Iwona Kurz, kulturoznawczyni, Uniwersytet Warszawski
  20. Krzysztof Leja, profesor Politechniki Gdańskiej
  21. Jarosław Lipszyc, działacz społeczny, prezes Fundacji Nowoczesna Polska
  22. Paweł Łysak, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie
  23. Anna Muszewska, biochemiczka, Polska Akademia Nauk
  24. Joanna Mytkowska, kuratorka, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  25. Łukasz Niesiołowski-Spano, historyk, Uniwersytet Warszawski
  26. Maciej Nowak, krytyk teatralny
  27. Aneta Pieniądz, historyczka, Uniwersytet Warszawski
  28. Krzysztof Podemski, socjolog, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań
  29. Pawel Potoroczyn, menedżer kultury, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza
  30. Krzysztof Sadowski, muzyk i kompozytor, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
  31. Magdalena Sroka, menedżer kultury, wiceprezydent Krakowa
  32. Sergiusz Sterna-Wachowiak, tłumacz i poeta, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
  33. Beata Stasińska, wydawca i animatorka kultury
  34. Maciej Strzembosz, producent i scenarzysta filmowy, prezes KIPA
  35. Jarosław Suchan, kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi
  36. Agata Szczęśniak, dziennikarska i działaczka społeczna
  37. Magdalena Środa, filozofka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
  38. Alek Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska
  39. Marek Wasilewski, profesor UAP, redaktor naczelny “Czasu Kultury”, Poznań
  40. Hanna Wróblewska, kuratorka, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta
  41. Michał Zadara, reżyser teatralny
  42. Karol Zamojski, filozof i animator kultury, Bydgoszcz
  43. Iwo Zaniewski, malarz i reżyser, przedsiębiorca
  44. Agnieszka Ziółkowska, działaczka społeczna

Warszawa, 19 maja 2015

Wczo­raj Ra­da Nad­zor­cza TVP nie do­puściła do pu­blicz­ne­go eta­pu kon­kur­su na pre­ze­sa i członków zarządu Agniesz­ki Odo­ro­wicz, dy­rek­tor PISF, b. wi­ce­mi­ni­ster kul­tu­ry i au­tor­ki usta­wy o ki­ne­ma­to­gra­fii, Jac­ka We­ksle­ra, twórcy TVP Kul­tu­ra i b. wi­ce­mi­ni­stra kul­tu­ry oraz Ro­ber­ta Ko­za­ka, b. dzien­ni­ka­rza i sze­fa od­działu pol­skie­go BBC i sze­fa Wia­do­mości TVP w cza­sach pre­ze­su­ry Ja­na Dwo­ra­ka. Wy­eli­mi­no­wa­nie w nie­jaw­nym try­bie przed pu­blicz­ny­mi przesłucha­nia­mi osób o tak znaczącym do­rob­ku me­ry­to­rycz­nym, jest trud­ne do wytłuma­cze­nia. Naj­bar­dziej lo­gicz­ne wy­da­je się, że par­tyj­na Ra­da Nad­zor­cza chciała, by kan­dy­da­ci par­tyj­ni, którzy prze­szli w kom­ple­cie do eta­pu pu­blicz­nych przesłuchań, nie mu­sie­li się mie­rzyć w me­ry­to­rycz­nej dys­ku­sji z nie­par­tyj­ny­mi kan­dy­da­ta­mi. Mie­li­by za trud­no?

Jest to na­ma­cal­ny efekt cho­ro­by sys­te­mu me­diów pu­blicz­nych, w którym par­tie naj­pierw wy­bie­rają swych re­pre­zen­tantów do Kra­jo­wej Ra­dy, ci następnie wy­bie­rają par­tyj­ne Ra­dy Nad­zor­cze, które z ko­lei dbają, by w po­dzia­le te­le­wi­zyj­nych sta­no­wisk uczest­ni­czyły wyłącznie oso­by z par­tyj­nym po­par­ciem.

Oby­wa­te­le Kul­tu­ry od daw­na do­ma­gają się re­for­my i uspołecz­nie­nia me­diów pu­blicz­nych. Te­le­wi­zja pu­blicz­na jest na­szym do­brem wspólnym, fi­nan­so­wa­nym z abo­na­men­tu płaco­ne­go przez oby­wa­te­li. Prze­cież ma wy­pełniać misję pu­bliczną. Pu­bliczną — nie par­tyjną! Czte­ry la­ta te­mu w pod­pi­sa­nym przez pre­mie­ra Pak­cie dla Kul­tu­ry rząd zo­bo­wiązał się do działań na rzecz po­pra­wy ja­kości me­diów pu­blicz­nych i udzie­lić praw­nych gwa­ran­cji re­ali­za­cji po­win­ności pu­blicz­nych me­diów.

Ostat­nia skan­da­licz­na de­cy­zja Ra­dy Nad­zor­czej jest do­sko­nałym przykładem, dla­cze­go ko­niecz­na była zmia­na usta­wy, która unie­możli­wiałaby par­tyj­ne zawłasz­cza­nie TVP. Nie­ste­ty, jest to je­dy­ne w całości nie­zre­ali­zo­wa­ne przez państwo zo­bo­wiąza­nie za­pi­sa­ne w Pak­cie za­war­tym z oby­wa­te­la­mi.

Wo­bec te­go żąda­my, by Ra­da Nad­zor­cza opu­bli­ko­wała uza­sad­nie­nie swo­jej de­cy­zji oraz pi­sem­ne wystąpie­nia kan­dy­datów, tak aby opi­nia pu­blicz­na mogła do­wie­dzieć się, co stało za taką nie­zro­zu­miałą de­cyzją Ra­dy.

Zwra­ca­my się też z prośbą do wszyst­kich wy­eli­mi­no­wa­nych w dru­gim eta­pie kon­kur­su o upu­blicz­nie­nie swo­ich pro­gramów re­for­mujących TVP.

Ape­lu­je­my do Mi­ni­stra Skar­bu i Mi­ni­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go o upu­blicz­nie­nie wraz z uza­sad­nie­niem de­cy­zji podjętych w dru­gim eta­pie kon­kur­su przez ich pełno­moc­ników w Ra­dzie Nad­zor­czej TVP SA.

Obywatele Kultury

  1. Agnieszka Holland, reżyserka, sygnatariuszka Paktu dla Kultury, Gildia Reżyserów Polskich
  2. Beata Chmiel, menedżerka kultury, współprzewodnicząca Zespołu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  3. Hanna Wróblewska, kuratorka, współprzewodnicząca Komitetu ds. Paktu dla Kultury przy MKiDN, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  4. Joanna Mytkowska, kuratorka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  5. Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  6. Beata Stasińska, wydawca, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  7. Edwin Bendyk, dziennikarz, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  8. Jacek Bromski, reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  9. Krzysztof Knittel, kompozytor, Polska Rada Muzyki, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  10. Paweł Łysak, reżyser teatralny, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  11. Tomasz Makowski, bibliotekarz, dyrektor Biblioteki Narodowej, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  12. Maciej Nowak, krytyk teatralny, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  13. Paweł Potoroczyn, menedżer kultury, dyrektor IAM, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  14. Maciej Strzembosz, producent filmowy, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  15. Krzysztof Sadowski, kompozytor i muzyk, prezes PSJ, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  16. Jarosław Suchan, kurator. Muzeum Sztuki, Łódź, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  17. Agata Szczęśniak, socjolożka, sygnatariuszka Paktu dla Kultury
  18. Jarosław Lipszyc, Nowoczesna Polska, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  19. Iwo Zaniewski, malarz i reżyser, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  20. Jacek Żakowski, dziennikarz, sygnatariusz Paktu dla Kultury
  21. Tadeusz Kowalski, profesor UW, dyrektor Filmoteki Narodowej, członek Rady Nadzorczej TVP SA
  22. Andrzej Wajda, reżyser filmowy
  23. Krystyna Zachwatowicz, aktorka
  24. Małgorzata Szumowska, reżyserka i scenarzystka, Gildia Reżyserów Polskich
  25. Paweł Pawlikowski, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  26. Jerzy Skolimowski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy
  27. Marcel Łoziński, reżyser filmów dokumentalnych
  28. Łukasz Palkowski, reżyser filmowy
  29. Bartek Konopka, reżyser filmowy, Gildia Reżyserów Polskich
  30. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
  31. Stanisław Pieniak, reżyser, nauczyciel akademicki, członek Rady Etyki Mediów
  32. Jan Ołdakowski, muzealnik, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
  33. Barbara Fatyga, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
  34. Grażyna Torbicka, dziennikarka
  35. Michał Broniatowski, redaktor naczelny miesięcznika “Forbes”
  36. Tadeusz Lubelski, historyk filmu, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
  37. Wojciech Marczewski, reżyser filmowy
  38. Ewa Ewart, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych
  39. Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
  40. Janusz Majewski, reżyser, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej
  41. Marcin Koszałka, operator i reżyser filmowy
  42. Maciej Englert, reżyser teatralny
  43. Andrzej Bart, pisarz i scenarzysta
  44. Mariusz Wilczyński, reżyser filmów animowanych
  45. Arthur Reinhart, operator
  46. Dorota Kędzierzawska, reżyserka filmowa
  47. Piotr Trzaskalski, reżyser filmowy
  48. Katarzyna Adamik, reżyserka filmowa, Gildia Reżyserów Polskich
  49. Michał Żarnecki, reżyser dźwięku, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina
  50. Barbara Hollender, krytyk filmowy
  51. Dariusz Gajewski, reżyser filmowy, Gildia Reżyserów Polskich
  52. Agata Grenda, dyrektor departamentu kultury wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego
  53. Iwona Kurz, kulturoznawca, Zakład Filmu i Audiowizualności w Instytucie Kultury Polskiej UW
  54. Sławomir Idziak, operator filmowy, reżyser i wykładowca
  55. Andrzej Przywara, kurator, Fundacja Galerii Foksal
  56. Dominik Batorski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW
  57. Janusz Sosnowski, scenograf
  58. Renata Czarnkowska-Listoś, producent filmowy i telewizyjny
  59. Witold Będkowski, kierownik produkcji i producent filmowy, Sekcja Telewizyjna SFP
  60. Jolanta Hartwig-Sosnowska, scenarzystka
  61. Jolanta Dylewska, operatorka filmowa
  62. Krzysztof Ptak, operator filmowy
  63. Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka i producentka filmowa, Gildia Reżyserów Polskich
  64. Piotr Wojtowicz, operator, Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych, wykładowca
  65. Tomasz Dąbrowski, menedżer kultury, Polska Komisja Filmowa
  66. Alicja Albrecht, reżyserka
  67. Janusz Zaorski, reżyser i producent filmowy, Gildia Reżyserów Polskich
  68. Maria Deskur, producentka filmów animowanych
  69. Anna Osmólska-Mętrak, tłumaczka, Uniwersytet Warszawski
  70. Lidia Duda, reżyserka filmów dokumentalnych
  71. Weronika Czyżewska, działaczka społeczna
  72. Agnieszka Glińska, reżyserka teatralna
  73. Barbara Wysocka, aktorka i reżyserka
  74. Alina Gałązka, animatorka, działaczka społeczna
  75. Jerzy Kornowicz, kompozytor, prezes Związku Kompozytorów Polskich i Kreatywnej Polski
  76. Paweł Mykietyn, kompozytor
  77. Piotr Dumała, reżyser filmowy
  78. Katarzyna Kozyra, artystka
  79. Juliusz Machulski, reżyser i producent filmowy
  80. Jerzy Śladkowski, reżyser filmów dokumentalnych
  81. Agata Adamiecka-Sitek, teatrolożka, Instytut Teatralny
  82. Paweł Ukielski, historyk, wiceprezes IPN
  83. Roman Gutek, dystrybutor filmowy i dyrektor festiwali filmowych
  84. Ewa Braun, scenografka
  85. Anna Kazejak, reżyserka, Gildia Reżyserów Polskich
  86. Marta Habior, producent filmowy, przedsiębiorca
  87. Łukasz Dzięcioł, producent filmowy
  88. Joanna Olech, pisarka
  89. Marcin Latałło, reżyser
  90. Rafał Maćkowiak, aktor
  91. Kamil Słomiński, uczeń
  92. Piotr Kobus, producent filmowy
  93. Marek Zaleski, krytyk literacki
  94. Andrzej Jakimowski, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  95. Maciej Ślesicki, reżyser filmowy, Warszawska Szkoła Filmowa
  96. Paweł Wysoczański, reżyser filmów dokumentalnych
  97. Agnieszka Bojanowska, montażystka filmowa
  98. Jacek Mierosławski, operator
  99. Patrycja Wanat, dziennikarka
  100. Jakub Mikurda, krytyk filmowy, wykładowca akademicki, Stowarzyszenie Film 1,2
  101. Maciej Melecki, poeta, scenarzysta filmowy
  102. Andrzej Marek Drążewski, reżyser filmowy
  103. Alina Gutek, dziennikarka
  104. Jan Szymański, dyrektor Mogileńskiego Domu Kultury i Muzeum Ziemi Mogileńskiej
  105. Wojciech Lepianka, scenarzysta
  106. Ilona Łepkowska, scenarzystka i producentka filmowa
  107. Denijal Hasanović, reżyser filmowy i wykładowca
  108. Włodzimierz Niderhaus, producent filmowy.
  109. Andrzej Bober, dziennikarz
  110. Wojciech Hoflik, menadżer kultury
  111. Wiesław Romanowski, reporter
  112. Lech Majewski, reżyser
  113. Andrzej Haliński, scenograf
  114. Andrzej Mellin, wykładowca
  115. Mikołaj Łoziński, pisarz
  116. Piotr Mikołajczak, producent filmowy
  117. Grzegorz Rylski, kierownik kina i dystrybutor filmowy, Grójec
  118. Katarzyna Mazurkiewicz, menedżerka kultury
  119. Anna Mroczek, producentka filmów animowanych
  120. Piotr Mikucki, reżyser i wykładowca akademicki
  121. Mateusz Bednarkiewicz reżyser, scenarzysta
  122. Maria Kulik, bibliotekarka, prezes Polskiej Sekcji IBBY
  123. Piotr Dzięcioł, producent
  124. Sylwia Chutnik, pisarka
  125. Roman Pawłowski, dziennikarz
  126. Michał Chaciński, dziennikarz
  127. Robert Firmhofer, filozof, dyrektor Centrum Nauki Kopernik
  128. Dariusz Gawin, historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego
  129. Robert Bogdański, Fundacja Nowe Media
  130. Maciej Kubiak, adwokat
  131. Tomasz Cyz, redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego"
  132. Leszek Dawid, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  133. Agnieszka Kołodyńska, nauczycielka, członkini ruchu Obywatele Kultury Olsztyna
  134. Ewa Smolińska, kierowniczka kina Komeda w Ostrowie Wielkopolskim
  135. Ewa Machulska, kostiumograf
  136. Tomasz Gąssowski, kompozytor
  137. Janusz Rudnicki, pisarz
  138. Marian Marzyński, reżyser filmowy i telewizyjny
  139. Beata Pisula, producent
  140. Andrzej Sapija, reżyser filmowy
  141. Paweł Kędzierski, reżyser
  142. Jan Kozikowski, scenograf
  143. Włodzimierz Matuszewski, producent filmów animowanych
  144. Witold Bereś, producent filmowy, publicysta, dziennikarz
  145. Edyta Borkowska, dziennikarka
  146. Iwona Harris, producentka filmowa
  147. Maciej Zakliczyński, choreograf
  148. Rafał Samusik, reżyser i scenarzysta
  149. Paweł Laskowski, montażysta i wykładowca
  150. Maria Zmarz-Koczanowicz, reżyserka
  151. Jan Purzycki, scenarzysta filmowy i telewizyjny, pisarz, działacz społeczny
  152. Robert Gliński, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  153. Andrzej Saramonowicz, reżyser i pisarz
  154. Barbara Rogalska, dziennikarka
  155. Grzegorz Drygała, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
  156. Dorota Roszkowska, producentka filmów dokumentalnych
  157. Jacek Wiśnicki, kierownik kina Stacja Falenica, radny osiedla Falenica
  158. Piotr Wojciechowski, pisarz
  159. Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie
  160. Justyna Dąbrowska, redaktorka, publicystka, psychoterapeutka
  161. Ewa Piaskowska, scenarzystka i producentka filmowa
  162. Agnieszka Sadurska, scenarzystka, reżyser filmów animowanych
  163. Leszek Sikora, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „ELEKTROWNIA” w Radomiu
  164. Joanna Sławińska, dziennikarka
  165. Alicja Turowska, Kino Świat
  166. Hanna Samson, pisarka
  167. Michał Helwak, Fundacja Przasnyska
  168. Jacek "Wiejski" Górski, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
  169. Magda Sendecka, dziennikarka filmowa, psychoterapeutka
  170. Dominik Skoczek, radca prawny, ekspert prawa autorskiego i mediów
  171. Rafał Królikowski, aktor
  172. Sebastian Liszka, Narodowy Teatr Stary, Kraków
  173. Kuba Kosma, producent filmowy
  174. Robert Siemiątkowski, kierownik kina "Roma" w Rawie Mazowieckiej
  175. Magda Duszczyk, studentka Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego
  176. Marcin Kot Bastkowski, montażysta filmowy, wykładowca, działacz kultury
  177. Edyta Wróblewska, reżyserka i producentka
  178. Agnieszka Ziółkowska, Pracownia Demokracji, Kongres Ruchów Miejskich
  179. Krystyna Zamysłowska, kustosz Muzeum Kinematografii w Łodzi
  180. Arek Gruszczyński, animator kultury, dziennikarz
  181. Zofia Turowska, autorka książek biograficznych, członek komisji scenariuszowej
  182. Remigiusz Grzela, pisarz
  183. Edyta Jungowska, aktorka
  184. Jan Jakub Kolski, reżyser
  185. Dorota Roqueplo, kostiumograf
  186. Grzegorz Łoszewski, scenarzysta
  187. Małgorzata Staroń, producentka filmowy
  188. Agata Czarnacka, filozofka
  189. Karina Kleszczewska, operatorka filmowa
  190. Janusz Margański, scenarzysta, tłumacz
  191. Monika Jóźwik producentka filmowa
  192. Viola Łabanow, muzyk, animatorka
  193. Anna Onichimowska, pisarka
  194. Paweł Borowski, reżyser
  195. Aneta Szyłak , kuratorka, Gdańsk
  196. Alicja Biczysko, dyrektor Centrum Kultury w Słomnikach
  197. Kinga Gałuszka, filmoznawczyni
  198. Konrad Lenkiewicz, szef Kina studyjnego Awangarda 2 w Olsztynie
  199. Mirosław Dembiński, reżyser i producent filmowy
  200. Marek Nowowiejski, producent filmowy i telewizyjny
  201. Marek Piestrak, reżyser filmowy
  202. Andrzej Wojciechowski, operator filmowy
  203. Marcin Malatyński, pełnomocnik rektora ds. produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi
  204. Maciej Jakubczyk, animator kultury, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
  205. Michał Rogalski, reżyser
  206. Krzysztof Rogulski, reżyser
  207. Anna Rosiak, muzealnik, Łódź
  208. Bogdan Sölle, scenograf
  209. Paweł Sala, reżyser, scenarzysta, dramaturg
  210. Bogdan Dziworski, reżyser filmów dokumentalnych
  211. Łukasz Słuszkiewicz, reżyser, producent, animator, członek SFP
  212. Wojciech Staroń, operator i reżyser filmowy
  213. Piotr Szczepanowicz, reżyser filmów animowanych
  214. Piotr Szczepański, reżyser i operator filmowy
  215. Maciej Ślusarek, adwokat, prawnik specjalizujący się w prawie mediów
  216. Marcin Wrona, reżyser filmowy, Gildia Reżyserów Polskich
  217. Sławomir Fabicki, reżyser
  218. Janusz Wróblewski, dziennikarz
  219. Michał Zadara, reżyser teatralny
  220. Krystyna Kofta, pisarka
  221. Piotr Rypson, kurator, Muzeum Narodowe w Warszawie
  222. Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, pisarz, dokumentalista
  223. Maciej Zieliński, kompozytor, wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich
  224. Maciej Dutkiewicz, reżyser, scenarzysta
  225. Wojciech Szczudło, producent filmowy
  226. Jakub Majmurek, krytyk filmowy, publicysta
  227. Magdalena Boczarska, aktorka
  228. Joanna Kiliszek, menedżer kultury, kuratorka
  229. Małgorzata Sadowska, dziennikarka filmowa
  230. Anna Czekanowicz, menedżerka kultury, Gdańsk
  231. Łukasz Barczyk, reżyser
  232. Michał Zygmunt, pisarz
  233. Olga Chajdas, reżyserka
  234. Lambros Ziotas, producent filmowy
  235. Artur Urbański, reżyser
  236. Leszek Andrzej Wyszyński, producent filmowy
  237. Izabela Zin, Teatr Stary w Lublinie
  238. Leszek Starzyński, montażysta filmowy
  239. Mirosław Przylipiak, nauczyciel akademicki
  240. Katarzyna A. Śmiechowicz, producentka filmowa
  241. Leopold Rene Nowak, reżyser i scenarzysta, animator kultury
  242. Jan Kaczmarski, kierownik produkcji filmowej i producent
  243. Andrzej Bukowiecki, filmoznawca, animator kultury
  244. Anna Wojdat, kierownik produkcji filmów
  245. Maciej Proliński, redaktor
  246. Michał Nowak, wydawca serwisu film.wp.pl
  247. Janusz Kołodziej, red. naczelny miesięcznika branży telewizyjnej TELE PRO
  248. Aleksandra Panisko, reżyserka, Stowarzyszenie Film 1,2
  249. Zuzanna Hencz, kierownik produkcji, Stowarzyszenie Film 1,2
  250. Marta Lewandowska, producentka, Stowarzyszenie Film 1,2
  251. Helena Szoda-Woźniak, producentka, Stowarzyszenie Film 1,2
  252. Katarzyna Klimkiewicz, reżyserka, Stowarzyszenie Film 1,2
  253. Agnieszka Woszczyńska, reżyserka, Stowarzyszenie Film 1,2
  254. Miron Wojdyło, reżyser, Stowarzyszenie Film 1,2
  255. Sebastian Buttny, reżyser i scenarzysta filmowy, Stowarzyszenie Film 1,2
  256. Anna Wydra, producentka
  257. Wojciech Biedroń, reżyser
  258. Sylwia Wilkos, producentka
  259. Klaudiusz Frydrych, producent
  260. Tadeusz Zielniewicz, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie
  261. Ewa Wiśniewska, aktorka
  262. Alina Gutowska-Terechowicz, producentka filmowa
  263. Maria Marszałek, producentka filmowa
  264. Julia Michałowska, filmoznawca, redaktorka w „Magazynie Filmowym”
  265. Iwona Kempa, dyrektor artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Kraków
  266. Adam Borowski, aktor Teatr Ósmego Dnia, Poznań
  267. Dorota Ostrowska-Orlińska, producentka wykonawcza
  268. Grzegorz Wojtowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich
  269. Marta Plucińska, producent filmowy, Członek Zarządu KIPA
  270. Andrzej Orzechowski, reżyser, prezes zarządu Studia Filmów Rysunkowych
  271. Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej
  272. Katarzyna Raduszyńska, aktorka i reżyserka teatralna
  273. Karolina Maciejaszek, teatrolożka I reżyserka teatralna
  274. Joanna Scheuring-Wielgus, radna Rady Miasta Torunia
  275. Wojtek Ziemilski, reżyser teatralny
  276. Karol Zamoyski, filozof
  277. Antek Michnik, dziennikarz
  278. Marta Jałowska, aktorka teatralna
  279. Wojciech Leszczyński, producent filmów animowanych, przedsiębiorca
  280. Anna Mroczek, producentka filmów animowanych, przedsiębiorca
  281. Justyna Rucińska, producentka filmów animowanych, przedsiębiorca
  282. Karolina Freino, artystka wizualna
  283. Jacek Kucharski, producent
  284. Janusz Chodnikiewicz, reżyser, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich
  285. Andrzej Łucjanek, postproducent filmowy
  286. Marta Żurek, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB
  287. Wojciech Danowski, producent wykonawczy
  288. Maciej Odoliński, reżyser
  289. Magdalena Kwaczyńska-Dziworska, kierownik produkcji telewizyjnej i filmowej
  290. Anna Bas, Małopolski Ogród Sztuki, Kraków
  291. Rafał Waltenberger, scenograf
  292. Agnieszka Wąsikowska, reżyserka teatralna
  293. Jacek Cegiełka, prezes Fundacji KINO, wydawca miesięcznika KINO
  294. Andrzej Stachecki, producent filmowy
  295. Nina Makowiecka, dziennikarka, reżyserka
  296. Marcin Makowiecki, dziennikarz
  297. Olgierd Łukaszewicz, aktor, prezes Zarządu Głównego ZASP
  298. Piotr Bratkowski, pisarz I dziennikarz
  299. Kazimierz Żórawski, dziennikarz
  300. Daniel Szczechura, reżyser i scenarzysta filmów animowanych
  301. Katarzyna Lewińska, kostiumografka I scenografka
  302. Katarzyna Kukieła, Kraków
  303. Grzegorz Koncewicz, reżyser i scenarzysta filmów animowanych
  304. Bogusław Martyniuk, Komorów
  305. Władysław Majewski, Warszawa
  306. Konstantyn Ciciszwili, reżyser teatralny i filmowy
  307. Joanny Plesnar, producentka i kierownik produkcji
  308. Michał Waniek, student, Warszawa
  309. Maria Krauss, kierownik produkcji
  310. Adrian Panek, reżyser filmowy
  311. Dominik J. Leconte, Sony Pictures Television
  312. Eryk Stępniewski, producent I przedsiębiorca
  313. Grażyna Szapołowska, aktorka
  314. Tomasz Jurkiewicz, reżyser, scenarzysta
  315. Kamila Wielebska, kuratorka
  316. Agnieszka Wlazel, manager kultury
  317. Katarzyna Kubacka, organizatorka festiwali filmowych
  318. Anna Knap-Morzyk, Gdańskie Centrum Filmowe "Neptun-Helikon-Kameralne"
  319. Maciej Szwarc, Film-Art, Poznań
  320. Mariusz Włodarski, producent
  321. Małgorzata Walczak, producent filmowy
  322. Leszek Rybarczyk, producent filmowy
  323. Paweł Dyllus, operator
  324. Wojciech Niżyński, scenarzysta, producent
  325. Jerzy Kucia, profesor, twórca filmów animowanych
  326. Ewa Borguńska, producent filmowy i telewizyjny
  327. Julia Popkiewicz, reżyser I etnolog
  328. Agnieszka Koprowska, przedsiębiorca
  329. Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny I filmowy
  330. Rafał Marszałek, krytyk i historyk filmu
  331. Jerzy Satanowski, kompozytor
  332. Ignacy Szczepański, reżyser filmowy
  333. Jan Holoubek, reżyser I operator filmowy
  334. Krzysztof Tchórzewski, reżyser
  335. Ewa Żelewska, montażystka filmowa
  336. Paweł Pawlak, ilustrator
  337. Edyta Pietrus, kierownik kino Pionier Żary
  338. Beata Warmowska, nauczycielka
  339. Kafka Jaworska, dyrektor MFF Tofifest
  340. Piotr Adamczyk, aktor
  341. Anna Wróblewska, wykładowca akademicki, menedżerka kultury
  342. Grzegorz Pacek reżyser, producent
  343. Piotr Biedrzycki, poeta
  344. Wiesława Starska, kostiumografka
  345. Jerzy Sztwiertnia, reżyser
  346. Igor Mołodecki, reżyser filmowy
  347. Beata Dzianowicz, reżyserka
  348. Jola Dudzik, Orange Studio Animacji
  349. Grażyna Banaszkiewicz, dziennikarz, reżyser
  350. Bożena Tajduś, przedsiębiorca
  351. Anna Godzisz, przedsiębiorca
  352. Dariusz Kowalski, filmowiec
  353. Wojtek Wawszczyk, reżyser
  354. Aneta Zagórska, producent filmowy
  355. Grzegorz Molewski, menadżer kultury
  356. Paweł Osuch, aktor
  357. Jerzy Miśkiewicz, Szczecin
  358. Monika Głowińska
  359. Kuba Wajdzik, red. nacz. portalmedialny.pl
  360. Michał Szcześniak, reżyser i dziennikarz
  361. Allan Starski, scenograf
  362. Rafał Bubnicki, ODRA-FILM, Wrocław
  363. Maciej Bochniak, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  364. Ryszard Brylski, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  365. Mariusz Grzegorzek, reżyser, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, Gildia Reżyserów Polskich
  366. Jan Hryniak, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  367. Joanna Kos-Krauze, reżyserka i scenarzystka, Gildia Reżyserów Polskich
  368. Bodo Kox, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  369. Tadeusz Król, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  370. Marcin Krzyształowicz, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  371. Borys Lankosz, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  372. Marek Lechki, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  373. Rafael Lewandowski, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  374. Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka i scenarzystka, Gildia Reżyserów Polskich
  375. Filip Marczewski, reżyser, Gildia Reżyserów Polskich
  376. Wiesław Saniewski, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  377. Iwona Siekierzyńska, reżyserka i scenarzystka, Gildia Reżyserów Polskich
  378. Wojciech Smarzowski, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  379. Tomasz Wasilewski, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  380. Jerzy Armata, redaktor naczelny “Magazynu Filmowego”
  381. Magdalena Lankosz, krytyczka filmowa, scenarzystka
  382. Joanna Solecka, menedżerka kultury, Szkoła Wajdy
  383. Filip Bajon, reżyser i scenarzysta, Gildia Reżyserów Polskich
  384. Izabella Cywińśka, reżyserka teatralna i filmowa
  385. Piotr Śliwowski, producent, reżyser filmów dokumentalnych

Dowiedz się więcej

W mediach